KrediBilgi | Kredi Başvurusu, Hesaplama, Bilgi Edinme

İhtiyaç Kredisi Cayma Hakkı

İhtiyaç kredisi cayma hakkı, kullandığı kredi paketinden vazgeçen tüketiciler tarafından sıklıkla merak edildiği için tüketici kredilerinde cayma hakkı var mı açıkladık! Kredi çekmek istediğinizde, finans kurumları ile sizin aranızda bir sözleşme imzalanmakta ve bu sözleşmede krediye ilişkin koşullar, tarafların hakları ve yaptırımlar yer almaktadır. Tüketici olarak kredi almak istediğinizde, bahsedilen sözleşmeyi imzalamış olmanız durumunda kredi cayma hakkınız bulunmakta mı?

Tüketici Cayma Hakkı

Vatandaşlar eğitim, evlilik, sağlık, seyahat, ev tadilatı ve benzeri ihtiyaçları için finansmana gerek duyduklarında kredi başvurusunda bulunabiliyorlar. Bu türden durumlarda her ne kadar tüketici, ödeyebileceği kadar kredi çekmek istese de bankalar kredi pazarlaması konusunda çok iyi oldukları için bazı müşteriler ihtiyacının fazlasını da alabiliyor. Sonrasında ise ilgili kredinin geri ödemesinde zorluk yaşayacağını düşünen tüketiciler, krediden birkaç gün içerisinde vazgeçme eğilimi içerisine giriyorlar. İşte tam da bu noktada, herkes tarafından merak edilen soru: sözleşme imzalanan krediden vazgeçme hakkı var mıdır?

İhtiyaç Kredisi Cayma Hakkı

Sözleşme yapıldı ve talep ettiğiniz kredi tutarını aldınız, buna rağmen cayma hakkına sahipsiniz. Ancak ihtiyaç kredisi cayma hakkı için mevzuatların belirlediği süre “on dört” olduğu için 14 gün içerisinde tüketici kredisi sözleşmesinden cayabilirsiniz. Üstelik sözleşmeyi iptal etmek için herhangi bir gerekçe sunmanız zorunlu değildir ve cezai ücrette uygulanmaz. Çünkü belirtilen süre kapsamında müşteri, kullanmış olduğu kredinin taksitlerini ödeyemeyeceği düşüncesine kapılabilir veya nakde artık ihtiyaç duymayabilir ve benzeri gerekçeleri olabilir. İhtiyaç kredisi iptal etme isteği, her tüketicinin en doğal hakkıdır. Ülkemizdeki bankacılık sektöründe yaşanan en büyük sorunları incelediğimizde de, listenin zirvesinde ödenemeyen krediler yer almaktadır. Bu nedenle kredinin geri ödenememesi sonucunda oluşabilecek finansal problemler, gerekli görüldüğünde kredi iptal edilerek önlenmelidir.

İhtiyaç kredisi cayma hakkı kullanıldığında ve 14 gün içinde bu talep kuruma iletildiğinde, sözleşmeden cayıldığı için çekilen finansman tutarının (anaparanın) geri ödenmesi gerekmektedir. Geri ödeme için mevzuatlara göre tüketicinin 30 gün süresi bulunmakta ve bu süre cayma bildirimi kredi verene gönderildikten sonra başlamaktadır. Ayrıca tüketicinin anaparayla birlikte belirtilen sürede, anaparanın ödendiği tarihe kadar işleyen faizi de ödemesi gereklidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.