Kredi

İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

Kredi başvuru aşamasında bankalar tarafından çeşitli isimler altında kesilen ihtiyaç kredisi dosya masrafını geri almak, belirli şartların sağlanmasıyla mümkün. Kredi dosya masraflarının geri alınmasına ilişkin koşulları ve bu konuda bilinmesi gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz…

İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Başvurusu

Kredi dosya masrafı geri alma talebinde bulunan tüketiciler, birden fazla kredi kullandıkları taktirde tüketici hakem heyetlerine her bir kredi için ayrı ayrı başvuru yapacaklar. Bu nedenle bir finans kurumdan birden fazla kredi çeken kişiler, her başvuru için ayrı ayrı karar verilmesini bekleyecekler. Tüm kredi dosya masrafı müracaatları için tek bir karar çıkmamaktadır.

Bir bankadan sadece tek bir kredili ürün kullananlar ise dosya masrafı, yeniden yapılandırma ve ipotek ücreti için tek seferde başvuru yapabilecekler. Ayrıca tüketici hakkının gözetilmesi adına yeni yasa öncesinde gerçekleştirilen başvurular için görevsizlik kararı verilecek ve zaman kaybı yaşanmasının önüne geçilecek. Peki, ihtiyaç kredisi dosya masrafını geri almak için bir tüketici neler yapmalıdır?

İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

Dosya masrafı geri alma işlemleri tüketicinin dekont, makbuz ve ödeme belgeleri gibi evrakları bir arada toplaması ile başlamaktadır. Bunun için internet bankacılığını kullanarak, gerçekleştirdiğiniz işlemleri bilgisayarınıza indirebilir ve dekont amaçlı kullanabilirsiniz. Eğer elinizde herhangi bir belge yoksa ve internet bankacılığını kullanarak çıktı alamıyorsanız, o halde krediyi aldığınız bankaya giderek ilgili kredi ürünü için döküm isteyiniz.

Aldığınız kredi sözleşmesinde “dosya masrafı” ismi ile kesilen ücretleri dikkatli bir şekilde inceleyerek işaretleyiniz. Bu belgeyle birlikte ilde ikamet ediyorsanız Bilim, Sanayi ve Teknoloji il Müdürlükleri veya Valilik, ilçede yaşıyorsanız Kaymakamlık çatısı altında faaliyet gösteren tüketici sorunları hakem heyetine başvuru yapınız. Ancak ihtiyaç kredisi dosya masrafını geri almak için tüketici heyetine müracaatta bulunurken, talebinizi dile getiren bir dilekçe yazmalısınız.

Dilekçe örneklerine internetten ulaşabileceğiniz gibi Valilik ya da Kaymakamlık içerisinde bulunan tüketici sorunları hakem heyeti görevlilerinden de yardım isteyebilirsiniz. Dosya masrafı iadesi için heyetin karar vermesi süresi 6-12 ay arasında değişkenlik göstermekte ve belirtilen süre içerisinde karar takibi e-Devlet aracılığıyla yapılabilmektedir. Bunun için e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama kutucuğundan Online Tüketici Şikayeti Sorgulama – Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bölümünü bularak, sorgulama yaptırmanız yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı