KrediBilgi | Kredi Başvurusu, Hesaplama, Bilgi Edinme

Kobi Kredisi Başvuru 2020

16.09.2019
38

Mikro, orta ve küçük ölçekli işletmeler ile esnaflar, Kobi kredisi başvurusu yaparak farklı vade seçenekleriyle ticari finansmanlardan yararlanabilirler. Ticari krediler, hem bankalar hem de devlet tarafından farklı projeler kapsamında kullandırılmaktadır. Bankalardan Kobi kredisi almak için başvuruda bulunan işletme sahibinin mali geçmişi temiz olması, işletmenin hali hazırda açılmış olması ve 1 yıldır faal olarak işletilmesi gereklidir. Başvurunun onaylanması aşamasında işletmenin 1 sene sonundaki mali tablosuna ve yıllık bilanço karlılığına bakılmaktadır. Vergi levhası, mali tablolar ve yıllık bilançoyla finans kurumlarına müracaatta bulunan küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri, işyeri ihtiyaçlarını bu kredi ile finans edebilirler.

Kobi Kredisi Almanın Şartları

Kobi kredisi başvuru yapılmadan kullanılamaz ancak başvuru yapılabilmesi için de birtakım kriterlerin yerine getirilebiliyor olması şarttır. Devlet, bu krediyi vermek için öncelikle bir işletme sahibi olunmasını sonrasında da hem küçük hem de orta ölçekli işletmelerin Kobi statüsünde yer almasını istemektedir. Ayrıca söz konusu işletmelerin ticaret odalarına kayıtlı olmaları da Kobi kredisi almanın şartları arasındadır. Bu nedenle tüm küçük ve orta ölçekli işletmelerin, hibelerden yararlanmak için kendi meslek odasına kayıtlı olması talep edilmektedir.

Kobi Kredisi Başvuru 2020

Bankalardan geri ödemeli ticari kredi kullanabileceğiniz gibi devlet tarafından verilen Kobi desteklemelerinden de faydalanabilirsiniz. Bankaların farklı vade ve faiz oranlarıyla verdikleri nakdi, gayri nakdi ticari finansmanlardan yararlanmak için istediğiniz zaman başvuruda bulunabilirsiniz. Fakat Kobi kredisi başvuru için öncelikle KOSGEB sistemine, işletmenizi kayıt ettirmeniz şart koşulmaktadır. Veritabanına kayıt olan işletmeler, aynı ekran üzerinden Kobi beyannamesini doldurarak bu beyannamenin dokümanını almalıdırlar.

Başvuru işlemlerinin ilk aşaması ticaret odalarına kayıt olmak, ikinci aşaması KOSGEB sistemine girerek beyannameyi doldurmak ve üçüncü aşaması iş planını hazırlamaktır. Sonrasında beyannamenin bilgi dokümanı, iş planınız ve KOSGEB’in istediği diğer evraklarla birlikte şahsen başvuruda bulunabilirsiniz.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın faiz desteğinden, nitelikli personel giderlerine kadar birçok programı bulunmaktadır. Buna bağlı olarak da mikro, orta ve küçük ölçekli işletmelerin başvuruda bulunmadan önce hangi destek programından yararlanmak istediklerini belirlemeleri gerekmektedir. Bu konuda bulunduğunuz il ya da ilçedeki KOSGEB birimine giderek, yetkililere danışabilir veya www.kosgeb.gov.tr resmi internet sitesini inceleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.