KrediBilgi | Kredi Başvurusu, Hesaplama, Bilgi Edinme

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

16.09.2019
41

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Konut kredisi hesaplama işlemi, kredi başvurusunda bulunmadan önce yapıldığında tüketicinin ödemelerini bütçesine göre tasarlamasına yardımcı olur. Kredi çekilmeden önce hesaplama işleminin yapılması özellikle tüketicinin gelecek dönemlerde ekonomik açıdan rahat olmasını sağlar. Konut alacak kadar birikiminiz yoksa ve bir miktar peşinat vererek kredi kullanmak istiyorsanız, öncesinde mutlaka ödeme planınızın nasıl olacağına dair hesaplamaları yapmalısınız. Peki, konut kredisi nasıl hesaplanır işlemler esnasında kullanılan formül nedir?

Konut Kredisi Hesaplama

Bankaların sunmakta olduğu finansman çeşitlerinden biri olan konut kredisinin taksit tutarları; faiz ve anaparadan oluşmaktadır. Bu finansmanın diğer kredilerden farkı ise BSMV ve KKDF vergisinden muaf olmasıdır. Konut kredisi hesaplaması yapılırken, tutar ve belirlenen vadeye göre taksit miktarları hesaplanır, ödeme planı hazırlanır ve tüketicinin geri ödeyeceği toplam borç ortaya çıkarılır. Yaygın bir şekilde kullanılan ödeme türü ise eşit taksitler halinde geri ödemelerin yansıtıldığı planlardır. Talep ettiğiniz kredi tutarı, vade ve bankanın uygulayacağı faiz oranı üzerinden aşağıdaki formülü kullanarak hesaplama işlemi yapabilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplama Formülü

Konut kredisi hesaplama işleminde kullanılacak olan formülde faiz değerini yazmanızı istediğiniz bölüme; faiz yüzdesini değil faiz oranını yazmalısınız. Örnek: Çekeceğiniz kredinin faiz oranı % 1 ise faiz değeri istenilen bölüme 0,01 yazmanız gerekmektedir. Ödeme planınızı oluştururken dikkat etmeniz gereken diğer önemli nokta ise gelirinize orantılı bir vade seçimi yapmanızdır. Yılda bir ya da üç ayda bir ikramiye alıyorsanız, yıllık gelirinizi baz alarak hesaplama işlemi yapmalı ve balon ödemeli konut kredilerini araştırarak yararınıza olacaksa bu kredi türünü tercih etmelisiniz.

Seçeceğiniz plana, kredinizin vadesi boyunca uymak zorunda kalacağınız için ödeme aralıklarınızı finansal gücünüze göre ayarlamamanız, kredi sicilinizin olumsuz etkilenmesine bile sebep olabilir. Diğer yandan taksit miktarınızın tümünü veya bir kısmını ödemediğiniz taktirde ödemesi geciken anapara miktarı için gecikme yaşanan süre boyunca, ilgili kredinin aylık faiz oranının yüzde 30 fazlası kadar gecikme faizi uygulanacaktır. Taksit ödeme tarihinin tatil günlerinden birine denk gelmesi halinde ödeme, ilk iş gününde yapılır.

Konut kredisi hesaplama formülü şu şekildedir:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.