KrediBilgi | Kredi Başvurusu, Hesaplama, Bilgi Edinme

KOSGEB Hibe Şartları Nelerdir?

16.09.2019
36

KOSGEB Hibe Şartları Nelerdir?

Elinde fazla sermayesi bulunmayan ya da hiç sermayesi olmayan girişimci adayları için en çok önemli olan konulardan birisi de KOSGEB hibe şartları olmaktadır. Çünkü girişimci adayları, girişimde bulunacakları sektörde güçlü bir işletme temeli atmak istiyorlarsa, devlet desteğini almaları gerekmektedir ki KOSGEB desteği bu aşamada önem arz etmektedir. Peki, bu destek nasıl alınabilir? Bir diğer adı ile KOSGEB kredisi olarak da ifade edilen ve toplamda 50 bin TL’ye kadar alınabilen bu finansman için bazı şartlar, yeni yıl itibariyle değişmiş bulunuyor. Bu nedenle 2020 yılı içerisinde hibe veya destek kredilerinden yararlanmayı düşününler için y eni ayrıntıları yazımızda derledik.

KOSGEB 50 bin TL Kredi Nasıl Alınır?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer, KOSGEB hibe şartları ile ilgili yapmış olduğu son açıklamada 2020 yılında önemli bir değişikliğe gidildiğini belirtti.

Başkan, bu değişikliklerin 1 Şubat tarihinden sonra destek ya da bir diğer adı ile KOSGEB hibeleri için başvuruda bulunmayı düşünen girişimciler için geçerli olacağını belirtti. Bu bağlamda en önemli değişiklik ise şu oldu; girişimciler artık uygulamalı girişimcilik programını tamamladıktan sonra işletme kurmalarına gerek olmadan başvuruda bulunabilecekler. Yani artık devlet desteğinden faydalanabilmeniz için işletme kurma şartı bulunmuyor. Uygulamalı girişimcilik kursunu tamamlayan tüm bireyler, ön görüşme yapmak üzere KOSGEB’e bizzat başvuruda bulunabilirler.

KOSGEB Kredi Şartları 2020

2020 KOSGEB hibe şartları geçen yıllar ile kıyaslandığında, önemli ölçüde değişkenlik göstermese de genel olarak bir takım maddelerin aynı kaldığını söylemeliyiz. Buna göre, bu krediden faydalanmak isteyenlerin sağlamaları gereken başlıca şartlar; eğitim programını tamamlamak, iş planı hazırlamak, KOSGEB başvurusunu yapmak ve sonrasında eğer başvurunuz kabul edilirse de 90 gün yani 3 ay içerisinde işletmenizi kurarak, KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Bu yeni gelişmenin, özellikle de 2020 yılında 1 Şubat tarihinden sonra başvuruda bulunacak adaylar için son derece iyi bir gelişme olduğunu belirtmeliyiz. Sizler de başvurularınızı bu tarihten sonra, işletme kurma şartı olmadan gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca KOSGEB başvuru şartları ile ilgili bulunduğunuz ilçe ya da ildeki birime giderek, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.