Kredi Notu

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu yükseltme, kredi notu düşük olup da kredi çekmek isteyenler için oldukça ehemmiyetli bir konu. Kredi notunuzu yükseltebilmek için uzun bir sürece yayarak yapmanız şart olan bir takım şeyler var.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bildiğiniz üzere kredi notu KKB ve TBB müesseseleri tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Kredi notunuz hesaplanırken bankalarla olan tüm ilişiğiniz, başka bir deyişle ödeme düzeniniz, borç vaziyeti, çektiğiniz kredi, kredi kartınızın sınırı gibi vaziyetler ve riziko raporu göz önünde bulundurularak kredi notu hesaplama işlemi yapılır. Kredi skorusabit bir puan değildir. Bankalarla olan ilişiğinize göre düşebilir veyahut yükselebilir. Düşmesi vaziyetinde kredi çekme ihtimaliniz de düşer. Peki kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi Notu Ne Kadar Vakitte Yükselir?

Evvela bilmelisiniz ki kredi notunuz aniden yükselmez. Kredi notunuzu yükseltebilmek için yapmanız şart olan ilk şey, var olan borçlarınızın tümünü ödemek. Kredi borcu ve kredi kartı borcunun yanı sıra fatura borçlarınız da ödemeniz şart olan borçlar arasında zira yapılan son tertip etme ile fatura borçları ve fatura ödeme alışkanlıkları da kredi notunu etkileyen faktörler arasına ilave etti. Kredi notu, gerçekleştirdiğiniz bankacılık işlemlerine göre farklık gösteren bir puan türü olduğundan borçlarınızı ödeyip beklemek kredi notunuzu yükseltmeyecektir. Tüm borçlarınızı ödedikten sonra yapacağınız doğru hamleler ile kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Tüm borçlarınızı ödedikten sonra yapmanız şart olan ikinci hamle düşük sınırlı bir kredi kartı edinmek ve bu kredi kartına ait borcu her ay düzenli ve tam bir şekilde ödemek. Bu noktada dikkat! Kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız, kredi kartınızın aylık asgari meblağını değil tüm borcunu düzenli bir şekilde ödemeniz gerekir. Borcunuzu hesap kesim tarihinden önce ödemek de kredi notunuzun yükselmesinde pozitif rol oynayacaktır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Bankalardan alınan toplu paraların isimlerine genel anlamda kredi diyebiliriz. Kredi çekmek günümüzde birçok nedenden dolayı tercih edilir. Sizlerde kredi çekmeden önce karşılaşacağınız etkenlere dikkat ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Kredi çekmek isteyen kişilerin belirli notları bulunmaktadır. Bu notlar bankalar tarafından kredi notu olarak nitelendirilir. Kredi notu bireyin krediyi ödeme gücünü ölçer. Bunun dışında geçmiş döneme ait ödemelerini, batık borçları ve benzeri durumları da araştırır.

Kredi notunda en az riskli, riskli, en riskli bölüme ayrılan grafikler görebilirsiniz. En az riskli bölümde yer alan kredi notunuz ile kredi çekebilirken riskli bölümde de toplu paralardan yararlanabilirsiniz. En riskli bölümdeki tüketiciler bankalardan kredi çekmek için başvurularını tamamlamayabilir. Bankalar, bireyin kredi notunu incelediği zaman toplu para verme işlemini iptal edecektir. 2013 yılında gelen sistem ile kredi notunuzu artık sistem üzerinden öğrenebilirsiniz. Farklı bankalara, adreslere gitmeden KKB sitesine kayıt olarak hemen sorgulama yapabilir ve notunuzun riskli olup olmadığını inceleyebilirsiniz. Evinizden kolayca takip edebileceğiniz kredi notunu yükseltebilir veya borç durumlarınıza göre azaltabilirsiniz. Kredi notunuz ne kadar yükselirse bir o kadar bankalardan kredi çekmeniz kolay bir hal alacaktır.

Günümüzde bireylerin ihtiyaçları farklı nedenlere dayanabilir. Eğitim, ev alma, araç alma, yatırım yapma gibi durumlardan dolayı kredi çekilmektedir. Kredi notunuz krediyi hangi amaç ile çekerseniz çekin önem taşır. Tüm bankalar bu notlar ile ilerlediği için bireylerin duyarlı olması kesinlikle şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı