Kredi

Kredi Notu Öğrenme

Son yıllarda meydana çıkan uygulamayla bankalarla yaptığınız alışverişiniz sonucu şahsınıza bir puan verilmektedir. Her bireyin ayrı bir kredi notu bulunmaktadır. Bu kredi notunuz sizin, kredi kartı, tüketici kredileriniz, esnek hesap bakiyeleriniz, kredi başvurularınız , bankadaki bulunan mevduat ve vadeli hesaplarınızın durumlarına göre belirlenmektedir. Bankalarla yapacağınız alışverişiniz için bu notlar büyük önem arz etmektedir. Peki Kredi notu öğrenme nasıl oluyor ? KKB ( Kredi Kayıt Bürosu) ‘nun açmış olduğu findeks.com isimli websitesinde Tc kimlik numaranız ile üye olarak 7,5 TL ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Şimdi sizlere kredi notu aralıklarını paylaşalım ;

  • 0-500: Kredi alma ihtimali düşük olan puan türüdür.
  • 500-800: Kredi başvurusu talebine riskle bakılan ancak ipotek veya kefil gösterme ile kredi verilebilecek olan puan türüdür.
  • 800-1100: Kredi alması muhtemel olan az riskli gruptur.
  • 1100-1400: Borçlarını zamanında ödeyebilen ve kredi notu iyi olan grupta yer almaktadır.
  • 1400 ve üzeri: Kolayca kredi kullanabilen gruptur.​

Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere kredi notunuz 800 puan altındaysa kredi alma ihtimaliniz düşüktür. Bu durumda da kredi alırsınız elbette ancak biraz uğraşmanız gerekmektedir. Ama 800 üstü bir puanınız varsa kolaylıkla kredi alabilirsiniz.

Yukarıdaki yazdıklarımızı özetleyecek olursak kredi çekebilmek veya kredi kartı alabilmek için KKB’ nın çıkarmış olduğu Kredi notunuzun 800 üstü olması gerekmektedir. Kredi notunuzu yazımızda da paylaştığımız üzere findeks.com isimli internet sitesinden 7,5 TL ücret karşılığında öğrenebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı