KrediBilgi | Kredi Başvurusu, Hesaplama, Bilgi Edinme

Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Kartı Veren Bankalar

22.09.2019
32

Normal şartlarda kredi sicili bozuk olanlara kredi kartı verilmemektedir ancak bazı bankalar, bazı koşulların sağlanıyor olması durumunda kredi kartı verebilmektedir. Bilindiği gibi merkez bankası bünyesinde faaliyetlerini sürdürmekte olan KBB yani; Kredi Kayıt Bürosu, vatandaşların banka hesaplarındaki kredi hareketlerini dikkate almakta ve bu hareketler neticesinde kredi notunu güncellemektedir.

Vatandaşların özellikle de daha önce almış oldukları kredileri 90 günü aşkın süredir geciktirmeleri ya da ödememeleri durumunda, kredi sicilleri bozulmaktadır ve olumsuz sicil kaydı nedeniyle tekrar kredi çekebilmeleri için 5 yıl beklemeleri gerekmektedir. Bu nedenle kredi sicili bozuk olana kart alabilmek ancak bazı bankalar üzerinden mümkün olmaktadır.

Kara Listedekilere Kredi Kartı Veren Bankalar

Sicili bozulan vatandaşlar kara listeye girmektedir. Bu vatandaşlar eğer kredi çekmeleri gerekiyorsa ya da kredi kartı temin etmeleri gerekiyorsa, bu durumda kredi sicili bozuk olanlara kredi kartı veren bankaları tercih etmeleri gerekmektedir. Bu bankalar ise genellikle sektöre yeni giren ya da uzun yıllardır sektörde olmalarına rağmen müşteri portföyü çok geniş olmayan finans kurumlarıdır.

Kredi sicili bozuk olmasına rağmen kredi kartı verebilecek olan bankalar; Odeabank, Aktifbank, Anadolu Bank, Citibank, Alternatif Bank ve ING Bank’tır. Çünkü tüm bu bankalar kolay bir şekilde sicil durumunuzu kontrol etmelerine karşın müşteri kitlesini arttırabilmek adına kart verebilecek kurumlardır. Siciliniz bozuk olsa bile kredi notunuzu yüksek tutarsanız, diğer bankalarında sizlere kredi kartı verme ihtimali bulunmaktadır.

Kredi Kartı Alabilmek İçin Kısa Dönemde Kredi Notunu Yükseltmek!

Geçmiş dönemde ödenmemiş bir kredi taksitiniz nedeniyle siciliniz bozulmuş olabilir. Şuan ilgili borcu ödemenize rağmen kredi kartı başvurusu yaptığınızda, bankalar geçmiş dönem verilerinize istinaden başvurunuzu kabul etmeyebilir. Bu aşamada en önemli ayrıntı kredi notunuzun yüksek olması ve sicili bozuk olana kredi kartı imkânı sağlayan bir kuruma başvuruda bulunmanızdır. Peki, kredi kartı alabilmek için kredi skorunuzu nasıl yükseltirsiniz?

Öncelikle hali hazırda kredi, kredi kartı ve KMH borcunuzun olmaması gerekmektedir. Eğer önceden kalan bir borç durumunuz söz konusu ise bu durumda kredi borcu yapılandırma imkânından faydalanmalı ve yapılandırmanız durumunda da tek bir taksit bile aksatmadan ödemelerinizi yapmalısınız. Bu sayede zamanla kredi notunuzu yükseltmiş olacaksınız. Sonrasında ise notunuzu yükseltmek için bir mevduat hesabı açtırarak, birikimlerinizi bu hesapta toplamalısınız. Ancak bu şekilde kredi sicili bozuk olanlara kredi kartı veren kurumlardan kart alabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.