KrediBilgi | Kredi Başvurusu, Hesaplama, Bilgi Edinme

Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

22.09.2019
29

Kredi sicili bozuk olanlara kredi imkânı sunan bankalar bulunmakta ve bu bankalar, belirli şartları sağlayan tüketicilere rahatlıkla finansman vermektedirler. Her ne kadar önceki mevzuatlara göre sicili bozulan ve bankalardan kırmızı kalem yiyen tüketicilere kara listede yer aldıkları için kredi verilmiyor olsa da, sicil affıyla birlikte kara listeye kredi çıkartılır oldu. Peki ama bankaların sicili bozuk olana kredi vermesi için gerekli şartlar nelerdir?

Sicili Bozuk Olana Kredi

BDDK, geçmiş ödemelerini aksatmasından ya da hiç ödememesinden dolayı sicil kaydında olumsuz bir veri bulunan kişilere kredi imkânı sağlayan bankaları cezalandırıyordu. Bu nedenle hiçbir banka, kara listede adı bulunan tüketiciye finansman vermek istemiyordu. Ancak 2017’de çıkarılan sicil affı sonrasında artık birçok banka bu grupta yer alan kişilere kredi vermeye başladı. Bunun için bankaların istedikleri şartlar ise şunlardır:

– Kefil talep edilirse mutlaka krediye kefil olacak biri getirilmelidir,

– Kişinin kredi taksitlerini ödeyebilecek bir geliri olduğu ispatlanmalıdır,

– En fazla 100 bin TL’lik finansman başvurusunda bulunulmalıdır,

– Geri ödemelerden emin olmayan banka, ek teminat isterse kredi koşullarını sağlayan bir teminat gösterilmelidir.

Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Sicili bozuk olana kredi veren bankalar için ICBC Bank, ING Bank, Fibabanka, Anadolubank, Alternatifbank, Odea Bank, Şekerbank ve Burgan Bank diyebiliriz. Çünkü bu bankaların bazıları sektöre yeni girdikleri için bazıları da, sektörde yeni olmadıkları halde faiz oranlarının yüksekliği sebebiyle müşteri kitlesini arttıramadıkları için kredi başvurularına daha kolay onay vermektedir. Kredi başvurularını değerlendirme aşamasında önemli olan bir diğer etken bildiğiniz gibi kredi notudur. Bu nedenle sicil kaydınızda olumsuz bir veri olmasına karşın son dönemde kredi notunuzu yüksek tuttuysanız; Garanti Bankası, Akbank, Halkbank, Ziraat Bankası, TEB, Finansbank ve Vakıfbank gibi finans kurumlarına da müracaat edebilirsiniz.

Özellikle iki etkili yöntemle, kredi sicili bozuk olanlara kredi verilmesi daha olasıdır. Bunlardan ilki ev, tarla, hisse, arsa ve benzeri bir mülkün ipotek ettirilmesi şartıyla diğer ise bankanın krediyi geri ödeyip ödemeyeceğiniz konusunda çelişkiye düşmemesi için kefil ile başvuru yapmanızdır. Kredi sicili bozuk olanlara kredi verirken; kefil ve teminat unsurları oldukça etki göstermektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.