pexels andrea piacquadio 3760067
pexels andrea piacquadio 3760067

Okuma Yazma Bilmeyen Kişiler Kredi Çekebilir Mi?

Günümüz şartlarında artık kredi çekmek oldukça kolay. İstediğiniz banka ile iletişime geçip bir vadesiz mevduat hesabı açmak atılması gereken ilk adım olacaktır. Peki kredi çekmek isteyen kişi okuma yazma bilmiyor ise ne yapması gerekir? Okuma yazma bilmeyen kişilerin şahsen yaptıkları müracaatlar kabul edilmemektedir. Nedeni ise banka tarafından hazırlanan sözleşmelerin kredi çekmek isteyen kişi tarafından okunup onay verildiğine dair imza atılması gerekmektedir. Peki okuma yazma bilmeyen kişiler için kredi çekmek mümkün müdür? Bu gibi bir durumda başvurulabilecek yöntemlerden bazıları şöyledir

Noter Aracılığı İle Kredi Çekme

Okuma yazma bilmeyen kişiler imza atamadıklarından dolayı kredi çekememektedirler. Noter karşısında hazırlanacak bir sözleşme ile okuma yazma bilmeyen kişiler için de kredi çekmek mümkün olacaktır. Okuma yazma bilmeyen ve kredi çekmek isteyen bir kişinin ilk yapması gereken işlerden biri notere başvurmaktır. Notere başvuru yapıp gerekli evrakları aldıktan sonra bu evraklar ve belgeler ile beraber bankaya müracaat edilir. Eğer banka kredi talebini onaylarsa bu belgeler ile beraber gerekli diğer belgeler de hazırlanır. Tüm işlemler tamamlanıp sıra imza atmaya gelince kredi çekme talebinde bulunan kişi ve başvurulan bankanın ilgili görevlisi noter huzurunda imza atar. Kişi okuma yazma bilmediği halde imza atabiliyorsa imzasını atar. Okuma yazma bilmeyen kişi imza atamıyorsa onun yerine parmak basar ve talep edilen kredi tutarı banka tarafından onaylanmışsa kredi alınmış olur.

Vekaletname Aracılığı İle Kredi Çekme

Okuma yazma bilmeyen ama kredi çekmek isteyen kişilerin başvurabileceği bir başka yol ise vekaletname verme yöntemidir. Noter karşısında güvendiği bir kişiye vekaletname vererek, okuma yazma bilmeyen kişi adına hesap açma işlemlerini ve kredi çekme taleplerini vekaletname verilen kişi ile birlikte gerçekleştirebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tercih ettiğiniz bankadan kredi çekebilmeniz için öncelikle o bankada bir vadesiz mevduat hesabı açtırmanız gerekir. Bu sebeple vekalet verdiğiniz kişinin kredi çekmenin yanında gerekli bu vadesiz hesabın açılması işlemlerini de gerçekleştirmesi gerekir. Vekaletname verilirken vekil kişiye verilen yetkiler oldukça açık, net ve anlaşılır olacak şekilde belirtilmelidir. Kredi çekebilmek için vekaletname verirken gerekli olan yetkiler bankada hesap açma, kredi talebinde bulunma ve borçlanma ile ilgili olan tüm yetkilere sahip olduğu belirtilmelidir. Eğer vekaletname verirken gerekli yetkiler eksik kalırsa yeniden vekaletname çıkartmak gerekebilir.

Okuma yazma bilmeyen bir kişi için kredi çekerken güven duymaya ihtiyaç vardır. Bu sebeple yapılan sözleşmede belirtilen hususlar okuma yazma bilmeyen kişi adına krediyi çeken kişi tarafından iyice aktarılması gerekir ki bu durum aynı şekilde banka için de önem arz etmektedir.