Türkiye’de Altın Borsası Nasıl İşler?

Türkiye’de Altın Borsası üstünden gerçekleştirilen işlemler, İMKB piyasasının yeni bir ismi olan “Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası” ismi altında işlem görür. Altın borsası yatırımı belli bir oranda uzmanlık istemektedir, bu sebeple kendinize bir aracı kurum bulmanızda yarar vardır. Borsada yasal işlem gerçekleştirme yetkisi bulunan borsa aracı kurumunu bularak, bir altın yatırım hesabı oluşturabilirsiniz. Tasarruflarınızı yatırdığınız hesabınız faydalı bir şekilde yönetildiğinde, altın madeni gibi kıymetli madenleri en düşük fiyat seviyelerinden satın alarak, değeri arttığında satarak para kazanabilirsiniz.

pexels michael steinberg 318820

Altın Borsası Yatırım Çeşitleri Nelerdir?

İnsanların altın alma ve satma sebepleri talep ve arz akışı gerçekleştirir. Altın borsası da bu altın alışverişi için kurulan bir platform aracıdır. Temel olarak, altın borsası üstünde hisse senetlerine üç değişik bir şekilde yatırım yapılabilir: Direkt altın madenciliği şirketlerinde altın hisseleri satın alabilirsiniz, altın borsa yatırım fonları ve altın yatırım fonları satın alabilirsiniz. Bu tekniklerin her birinin avantajları ve dezavantajları da vardır. Madencilik şirketi hisselerinin satın alınması, ciddi bir risk de olsa iyi bir kazanç sağlayabilir. Borsa yatırım fonları ve ETF’ler çok düşük bir risk oluşturmak ile birlikte daha çok bir çeşitlilik sunar.

pexels michael steinberg 342945

Günlük Altın Borsa Fonlar ve ETF İşlemleri Nelerdir?

Günlük altın ticareti yapmanın bir başka yolu ise borsada işlem gören bir altın yatırım fonundan geçer. Exchange Traded Funds (ETF), hisse senedi, tahvil, bono, altın ve değerli bir maden gibi yatırım ürünlerinin olduğu bir endeksin performans ölçüsünü yansıtan yatırım fonlarıdır. Bir hisse senedi alım satım hesabınız var ise, fiyat takibi altın yatırım fonları ile takas edilebilir. Borsa altın yatırım fonu veya ETF getirileri sabit değildir; al-sat yapıldıkça değerleri değişir. Ayrıca ETF’ler pazarlanabilir tahvil sınıfındadır. Bunun anlamı ETF’lerin likit finansal getiri olduğudur; yani istediğiniz zaman piyasa durumu üstünden nakde dönüştürebilirler.

pexels burak kebapci 187041

Altın ETF İşlemleri ile Ne Kadar Kazanırım? Altın ETF Alt Limiti Nedir?

Bir Altın ETF ticareti için hesabınızda gerekli sermayeniz olan miktar, borsa yatırım fonu fiyatına, kaldıracınıza ve pozisyon yüksekliği gibi etkenlere bağlıdır. Hisse senetleri ve borsa yatırım fonları genellikle 100 hisse bloğunda işlem görür. Günlük işlemlerde altın borsası kısa vadeli ücret hareketleri ile oluşturulur.

pexels michael steinberg 342943

Altın Borsası Vadeli İşlem Piyasası

Altın borsası üstünde ticaret yapmanın birkaç yolundan biri ise vadeli işlem sözleşmeleri olan tahvillerdir. Vadeli altın işlem sözleşmesi ya da altın tahvilleri; gelecekteki bir tarihte altın almak veya satmak için oluşturulan sözleşmelerdir. Vadeli işlem borsasında altın sadece 0.10 $ yükseliş ile hareket eder, bu artışa (tick) kredi denir. Tick bir vadeli altın tahvilinin yapabileceği en düşük harekettir. Uluslararası altın borsası için en düşük altın tahvil değeri 1 $’dır. Sözleşme 10 ons altın ölçüsünü temsil eder ve 10 ons altının 0,10 $ tick ile çarpımı ile 1 $ elde edilir. Bu, her bir tahvil için tek bir tick hareketinin 1 $ kâr veya zarara yol açabilir anlamına gelmektedir. Vadeli altın tahvil borsa işlemlerinde acentenizin günlük olarak işlem pozisyonu oluşturması için gereken miktara gün içi marj denir; aracıya göre de değişebilir.

pexels energepiccom 159888

Altın Borsası Kârlı Mı Riskli Mi?

Altın borsasında işlem gerçekleştirmenin hem avantaj hem de dezavantajları olabilir. Maddi olarak altın almak veya altın bozdurmak için bir kuyumcuya ya da altın alım satım firmasına gitmeniz gerekir. Oysa ki altın borsası yatırımı için hazır altın sahibi olmanız gerekmez. Altın borsası, hisse senedi gibi yatırım araç gereçlerini satın alma, yatırımlarınızı online bir şekilde takip etme ve işlem yapabilme olanağı sağlar. Risk ise her yatırım aracında olabileceği gibi yüksek fiyattan altın satın alıp düşük kazançtan bozdurmak zorunda olarak, zarar etmektir. Günlük, haftalık, aylık, senelik altın fiyatları ile takipte kalmak, istatistikleri incelemek, size altın yatırımı için ciddi fırsatlar çıkarabilir.